Wyspa Spichrzów w Elblągu

Opis:

Koncepcja zakłada wprowadzenie do przestrzeni budynku podkreślającego funkcje wyspy w tkance miasta. Multifunkcyjny budynek wygeneruje dużą atrakcyjność danych przestrzeni, a otoczenie jego bujną roślinnością spowoduje bardzo pozytywny odbiór przez ludzi oraz stworzy bardzo atrakcyjna przestrzeń publiczną. Budynek zawierać będzie takie funkcje jak Kina, Centrum Konferencyjne, Hotel, Centrum Handlowe oraz Część mieszkalną. Pod budynkiem przywidujemy wytworzenie wielopoziomowego parkingu do którego można będzie się dostać z głównej drogi przejazdowej. Droga ta prowadzi poprzez budynek . Komunikacja miejsca ma swój przystanek również pod zadaszeniem, oraz jest bezpośrednio
powiązana z placem głównym.

pl2

Wyspa w naturalny sposób poprzez połączenie głównych dróg komunikacyjnych zostanie podzielona na obszary o zróżnicowanej funkcji. Komunikacja z centrum miasta odbywa się poprzez mosty piesze, oraz 2 główne mosty drogowe. Proponujemy wykonanie bezpiecznych przejść nad lub pod drogą samochodową. Ciągi piesze są wytworzone pod różnymi kontami w stosunku do budynku, oraz założenia miejskiego, co podkreśla odmienność danej wyspy od reszty miasta. Jedną z najważniejszych elementów jest wytworzenie ciągów komunikacji rowerowej, coraz bardziej rozpowszechnionego środka komunikacji w Polskich miastach.

Pozostawienie budynków o walorach zabytkowych wprowadza naturalny podział co do przeznaczenia danych partii wyspy. W każdej z odrębnych funkcji przewiduje się wytworzenie okrągłych placów tematycznych , oraz miejsc przeznaczonych pod wydarzenia kulturalne. W każdym z rejonów mogą więc odbywać się niezależne wydarzenia kulturalne. Przestrzeń publiczna została powiększona o dodatkowy plac łączący się z budynkiem oraz graniczący z wybrzeżem rzeki. Przestrzeń ta jest połączona poprzez istniejący most z tkanką zabytkową miasta Elbląg.

Przestrzeń rekreacyjna – sportowa będzie zawierała boiska przynależne do zabytkowego budynku szkoły, jak również funkcje tj. siłownie zewnętrzne , oraz przyrządy służce do uprawiania skatebordingu, oraz jazdy na rolkach. Przestrzeń wystaw będzie zawierała miejsca- podesty na których powstanie możliwość prezentacji prac artystycznych. Będzie można tam zaaranżować wystawy plenerowe jak również stworzyć stałe ekspozycje. Przystań zlokalizowana na północy wyspy ma na celu zapropagować rozwój sportów wodnych, oraz dać możliwość wypożyczenia sprzętów wodnych ludności Elbląga.

Cała koncepcja jest niewątpliwie silnym elementem tkanki miasta, który wzmocni pozycję miasta w regionie północnym Polski.

Dane inwestycji:

Elbląg
Projekt: 2013
Konkurs
Inwestor: Urząd Miasta Elbląg
Powierzchnia: –
Kubatura: –
Koszt budowy: –